FFA Cup 2019 Round of 32 Kicks Off tomorrow night

Match Day 1 of the FFA Cup 2019 Round of 32 kicks off tomorrow evening with six (6) all member federation match-ups.

The headline fixture will feature Olympic FC of Queensland hosting Bayswater FC from Western Australia which will be the main live broadcast match on Fox Sports More 507 from 7:00pm (AEST).

The other fixtures will see three local ties with Victorians clubs, FC Bulleen Lions and Moreland Zebras FC, facing off at David Barro Stadium, NSW clubs, Mount Druitt Town Rangers FC and Manly United FC meeting at Popondetta Park and Queensland Clubs, Magpie Crusaders FC and Coomera Colts SC, clashing at Sologinkin Oval

CLICK HERE FOR THE FFA CUP COMPETITION GUIDE

The remaining two matches will pit Adelaide Olympic FC (SA) up against Floreat Athena FC (WA) at the VALO Football Centre in Adelaide and Edgeworth FC (NNSW) will make the trip north to take on Darwin Olympic SC at the Darwin Football Stadium

All matches will also be streamed on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers.

You can also follow all the action on twitter using the hashtags #FFACup #MagicOfTheCup

PREVIEW: Opening night of the FFA Cup 2019
HOW TO WATCH: Opening night of the Round of 32

FFA Cup 2019 - Round of 32 – Match Day 1

Wednesday, 24 July 2019

Olympic FC (QLD) v Bayswater City FC (WA)

Perry Park, Bowen Hills, QLD

Kick-Off: 7:30PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Ben Abraham

Assistant Referee 1: Andrew Lindsay

Assistant Referee 2: Joey Lee

Fourth Official: Alex King

TV Broadcast: Live coverage on FOX SPORTS 507 from 7.00pm (AEST), www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

Olympic FC (QLD) squad: 1.Dakota SPRANGE (gk), 2.Jack GLOVER, 3.Charlie SLANEY, 4.Kristen WATERS, 5.Steven WHYTE, 6.Matthew MUNDY, 7.Shelford DAIS, 8.Kazuya ITO, 9.Chris LUCAS, 10.Alexander SMITH, 11.Jez LOFTHOUSE, 12.Costa PSAROS, 13.Noah HUMPHREYS, 14.Billy PAVLOU, 15.Youeil SHOL, 16.Theo KAMBANIS, 17.Daniel DRIVER, 18.Dayan BAKER, 19.Phil LASM, 20.Angus HUANG, 21.Brandon CUMINAO (gk), 22.James CUMINAO, 23.David KUANZA, 24.Callan PASHAN

Bayswater City FC (WA) squad: 1.Devon SPENCE (gk), 3.Jack ALLEN, 5.Adam HARRIS, 6.Todd HOWARTH, 9.Gustavo MARULANDA, 10.Jason MIRCO, 11.Ryan PEARSON, 12.Steve HESKETH, 14.Trent KAY, 16.Hamish VAN DIEKEN, 17.Daryl NICOL, 18.Brent GRIFFITHS, 19.Gordon SMITH, 20.Giordano COLLI, 21.Kenny KEOGH, 22.Logan RINDEL, 24.Jake SARDELIC, 25.Giovanni PAPALIA (gk), 27.Ross MILLARD, 30.Adam TONG, 31.Sam REILLY (gk)

Wednesday 24 July 2019

FC Bulleen Lions (VIC) v Moreland Zebras FC (VIC)

David Barro Stadium, Bulleen, VIC

Kick-Off: 7:30PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Jack Morgan

Assistant Referee 1: Wilson Brown

Assistant Referee 2: Andrew Meimarakis

Fourth Official: Shaun Evans

Streaming Broadcast: Live coverage on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

FC Bulleen Lions (VIC) squad: 1.Wyatt CHANT (gk), 2.Eli LUTTMER, 4.Iqbal JAWADI, 5.George STAVRIDIS, 6.Peter SAWAN, 8.Joshua KNIGHT, 9.Benjamin EVERSON, 10.Philip PETRESKI, 11.Daniel MACLENNAN, 13.Slaven VRANESEVIC, 17.Daniel SCOPELLITI, 18.Nicholas VOULGARIS, 19 Adam GIBELLINI, 20.Andrew MULLETT, 21.Kristian TOMBOLATO, 22.Kosta APOSTOLOPOULOS, 23.Matthew GROPPO, 24.Anthony DEL MEDICO, 46.Nicholas HADJI-MICHAEL (gk)

Moreland Zebras FC (VIC) squad: 1.Youssef KHALED (gk), 2.Shaun TIMMINS, 3.Nicholas SYMEOY, 4.Tremayne SADLER, 5.Matthew WHATLEY, 6.Luke DEVITT, 7.Thomas PETRICCA, 8.Liam CANNELL, 9.Nicolas NIAGIORAN, 10.Thomas BARFOROSH, 11.Jakob WILLIAMS, 12.Lucien IBANDA, 13.Vasili TSOUMPRIS, 14.Marcus PETRICCA, 15.Marc MIHOCIC, 16.Davide CARDAMONE, 17.Cameron WATSON, 18.Salvatore ACCARDO, 19.Stefan CARDAMONE, 21.Jack WEST-ASTUTI (gk), 22.Rashid MAHAZI, 23.Gai GAI, 30.Fraser CHALMERS (gk)

Wednesday 24 July 2019

Mount Druitt Town Rangers FC (NSW) v Manly United FC (NSW)

Popondetta Park, Emerton, NSW

Kick-Off: 7:30PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Stephen Lucas

Assistant Referee 1: Kearney Robinson

Assistant Referee 2: James Cleal

Fourth Official: Tim Danaskos

Streaming Broadcast: Live coverage on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

Mount Druitt Town Rangers FC (NSW) squad: 1.Carlos SALIADARRE (gk), 2.Jake MAMONE, 4.Solomon-Johnn MONAHAN-VAIIKA (gk), 5 Sallu KAMARA, 6.Blake THOMPSON, 7.Luke CLIFFORD, 8.Alvin SINGH, 9.Alex BOYADJIAN, 10.Fabricio FERNANDEZ, 11.Toufic ALAMEDDINE, 12.Nicholas TRIMBLE, 13.Lord DARKOH, 15.Jordan GOMEZ, 16.Joshua GOULD, 17.Cooper COSKERIE, 18.Jacob ESPOSITO, 19.John ROBERTS, 20.Mirjan PAVLOVIC, 23.Emmanuel PETERS, 25.Mathew NIKOLOVSKI

Manly United FC (NSW) squad: 1.Dylan MITCHELL (gk), 2.Kieren PAULL, 3.James GEORGAKLIS, 4.Travis OUGHTRED, 5.Sam GALLAGHER, 6.Joseph FOX, 7.Sam WILSON, 8.Dom FERGUSON, 9.Harry MCCARTHY, 10.Brendan CHOLAKIAN, 11.Adam PARKHOUSE, 12.Charles MENDY, 13.Scott BALDERSON, 14.Dejan PANDUREVIC, 16.Mitchell ROOKE, 17.Lewis MICCIO, 18.Luca KMET, 21.Finn ASHTON, 23.Bradley MCDONALD, 30.Lucas RAINBIRD, 31.Maximilian ROGERS, 32.Mackenzie SYRON (gk), 36.Lachlan MCGRATH, 47.Massimo FORLICO

Wednesday 24 July 2019

Magpie Crusaders FC (QLD) v Coomera Colts SC (QLD)

Sologinkin Oval, Glenella, QLD

Kick-Off: 7:30PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Chris Beath

Assistant Referee 1: James Sherry

Assistant Referee 2: Jay Hudson

Fourth Official: Patrick Hartsuyker

Streaming Broadcast: Live coverage on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

Magpie Crusaders FC (QLD) squad: 1.Jayden TOWER (gk), 3.Pierce SEARLE, 4.Jayden CONNOR, 5.Raffi KRISSIAN, 6.Liam SHIPTON, 7.Kyren WALTERS, 9.Michael LYALL, 10.Matthew HASPELS, 11.Benjamin COOMBES, 12.Carlos LEWONG, 13.Lathan DUNN, 14.Mitchell HERRMANN, 15.Nathan WALKER, 16.Finn ZAMPARUTTI, 17.Eduardo CASTANEDA, 18.Kade STARRETT, 19.Jayden SALAM, 21.Mitchell WRIGHT (gk), 23.Nelson BURGESS, 24.Isaiah KENNELL

Coomera Colts SC (QLD) squad: 1.Perry MOORE (gk), 2.Angus HUGHES, 3.Mark INGERSON, 4.Matthew KURTZ, 5.John GRIFFIN, 6.Jack ROACH, 8.James BRISCOE, 9.Mitchell ROBINSON, 10.Ferdinand ANNOR, 11.Payden PEMBERTON, 14.Yuto OKADA, 16.Slayde SCRIGGINS, 17.Noriki NAHATA, 18.Attilio ASANTE, 19.Charles SMITH, 22.Benjamin STINTON (gk), 23.Junji YASUDA, 25.Michael TOWNSEND

Wednesday 24 July 2019

Adelaide Olympic FC (SA) v Floreat Athena FC (WA)

VALO Football Centre, Angle Park, SA

Kick-Off: 7:00PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Daniel Elder

Assistant Referee 1: Aaron Galanti

Assistant Referee 2: Nick Elagin

Fourth Official: Daniel Cook

Streaming Broadcast: Live coverage on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

Adelaide Olympic FC (SA) squad: 1.Daniel VAUGHAN (gk), 2.Jacob BUTLER-BOWDON, 3.Matthew HALLIDAY, 4.Thomas BROWN, 5.David MAKRIDIS, 6.Paul KOUTSAMPASIS, 7.John KARATZAS, 8.Manni KATOPODIS, 9.Christos POUNENDIS, 10.Ricardo DA SILVA, 12.Dimitri TOUMAZOS, 13.Paul ESPINA, 14.Fausto ERBA, 15.John TSIMOPOULOS, 16.Ioannis SIMOSIS, 17.Mamadi KAMARA, 19.Jack CHIVERS, 21.Nikolas HARPAS (gk), 23.Michael ALEXANDROU, 32.Kristi VANGELI

Floreat Athena FC (WA) squad: 1.Jason SALDARIS (gk), 3.Tristan COLLI, 5.Thomas JEBB, 6.Jesse FULLER, 8.Jonathon STYNES, 9.Robert PETKOV, 10.Nick AMBROGIO, 11.Dennis GALAN, 12.Andreas FAZZARI, 13.George FESTA, 14.Ludovic BOI, 15.Christopher SALDARIS, 16.Ryan MALTON, 17.Dean EVANS, 18.Phillip ARNOLD, 19.Louis ROSSI, 21.Cameron MCLEAN, 22.Laurence TODD, 23.Jordan BARBAS (gk), 24.Sam THORNILEY, 29.Jack PAINTER-ANDREWS, 31.Jacob STUBBERFIELD, 32.Robert HARDING, 33.Tyler HOLDEN, 34.Jason RULE

Wednesday 24 July 2019

Darwin Olympic SC (NT) v Edgeworth FC (NNSW)

Darwin Football Stadium, Marrara, NT

Kick-Off: 7:00PM (Local) (7:30PM (AEST))

Referee: Lara Lee

Assistant Referee 1: Nassir Joomun

Assistant Referee 2: Albert Krause

Fourth Official: Tim Lay

Streaming Broadcast: Live coverage on www.foxsports.com.au, Kayo Sports (www.kayosports.com.au) and MyFootball Live App, Live Fast and Data Free for Telstra mobile customers

Darwin Olympic SC (NT) squad: 1.Kane McADAM (gk), 2.Alex TURNER, 3.Louis BUNTIN, 4.Sebastian SMITH, 5.Samuel KWANA, 6.Jerome DUNPHY, 7.Charlie MAVROS, 8.Tega ADJEKE, 9.Manoli MARAGOS, 10.Michael TSOUNIAS, 11.Mitchell AMIDY, 14.Ponloue YIN, 15.Jacques MATETE, 16.Paraskos KOUGIOUMZOGLOU, 17.Billy KATHOPOULIS, 18.Michael REID, 19.Anthony KOUGIOUMZOGLOU, 20.Dray THOMPSON, 21.Taine STEPHENSEN, 23.Throssos TSOUNIAS, 25.Panayiotis GEORGIOU (gk)

Edgeworth FC (NNSW) squad: 1.Josh LOW (gk), 2.Daniel MCBREEN, 3.Joshua ROSE, 4.Patrick WHEELER, 5.Liam SPURWAY, 6.Josemari ATAYDE, 7.Will BOWER, 8.Aden GARDNER, 9.Oliver SMITH, 10.Keanu MOORE, 11.Dylan HOLZ, 12.Sam MAXWELL, 13.Aaron MCLOUGHLIN, 14.Adam CAWLEY, 15.Josh EVANS, 16.Josh CAIRELLI, 17.Daniel FABRIZIO, 18.Dylan BURSTON, 19.Tyson JACKSON, 20.Archie FINN, 21.Declan CROOK (gk), 22.Mitch DOBSON, 23.Aaron OPPEDISANO, 24.Noah STEINERTS, 25.Ethan WILLIAMS